NRC’S DAVID MANJA LEADS PHENOMENAL NRC PERFORMANCES INTERNATIONALLY & LOCALLY
October 31, 2018  

The highlight of the week was by far Nedbank Running Club’s (NRC) David Manja, who did his country and the NRC proud with this second place finish at the recent SSE Airtricity Dublin Marathon. Manja finished second in a PB of 2:13:33, only 9 second behind Ethiopian winner Asefa Bekele, who broke the tape in 2:13:23.

Back at home NRC domination continued, where no less than 11 NRC athletes placed on the podium at the Nelson Mandela Bay 1 City Marathon. Great performances came from Mthandazo Qhina, who placed first Veteran, Lindile Tokota, who placed first Master and Daniel Hlongwane, who was awarded first Great Grandmaster. In the women’s race the evergreen Obertina Kanyongo broke the tape as first Master and Margie Saunders first Grandmaster.

Some great running was also seen at the highly anticipated Tembisa 10km & Mile, a great organized event that is always well supported by South Africa’s best speedsters. NRC’s Tshepo Tshite finished second in the mile event in a time of 4 minutes and 3 seconds while Sibusiso Kubheka finished 8th in the 10km event in a time of 31:18.

From Tembisa to Pretoria - Comrades gold medalist Carla Molinaro took the win in the women’s race at the CSI Irene Half Marathon finishing in 85:43 while team mate Lucky Mtshali took second position in the men’s race in 72:00.

RESULTS

NELSON MANDELA BAY 1 CITY MARATHON, PORT ELIZABETH, 28 OCTOBER

Note: Yet another marathon for vet Mthandazo Qhina, who has now, since 23 September, run three marathons and a half marathon -- Ed.

MEN

Open

7. Mthandazo Qhina (NRC) 2:26:14 (1st Vet) ??

Veterans

1. Mthandazo Qhina (NRC) 2:26:14 ?

3. Alemayhu Nugesa (NRC) 2:33:34 ?

Masters

1. Lindile Tokota (NRC) 2:41:33 ??

Grandmasters

2. Clifford Hicken (NRC) 3:39:59 ?

3. Nelson Mgubasi (NRC) 4:01:09 ?

Great Grandmasters

1. Daniel Hlongwane (NRC) 3:40:49 ?

2. Pele Tshikundamalema (NRC) 3:54:15 ??

WOMEN

Open

8. Bulelwa Simae (NRC) 3:25:18 ?

9. Beryl Makokha (NRC/KEN) 3:25:41 ?

10. Obertina Kanyongo (NRC/ZIM) (1st Master) 3:26:22 ?

Veterans

2. Bulelwa Simae (NRC) 3:25:18 ?

3. Busisiwe Matiwane (NRC) 3:26:27 ?

Masters

1. Obertina Kanyongo (NRC/ZIM) 3:26:22 ?

Grandmasters

1. Margie Saunders (NRC) 3:29:20 ?

 

GOSS & BALFE SAPPHIRE COAST MARATHON, HALF MARATHON & 10 KM SCOTTBURGH TO AMANZIMTOTI (MARATHON), ILFRACOMBE STATION TO AMANZIMTOTI (HALF MARATHON), ILLOVO STATION TO AMANZIMTOTI (10 KM), 28 OCTOBER

10 km

WOMEN

Open

2. Slindile NZama (NRC) 54:16

Marathon

Women

35-39

2. Ninkululeko Mbambo 03:57

40-49

3. Sibingile Ziqubu 03:42:49

 

CSI IRENE HALF MARATHON & 10 KM, PRETORIA, 27 OCTOBER

Half Marathon

MEN

Open

2. Lucky Mtshali (NRC) 72:00

WOMEN

Open

1. Carla Molinaro (NRC) 85:43

Masters

1. Ansa Strydom (NRC) 1:50:05

10 km

WOMEN

Grandmasters

2. Frances van Blerk (NRC) 57:18

 

POLIFILM 32 KM & HALF MARATHON, VANDERBIJLPARK, 27 OCTOBER

32 km

MEN

Grandmasters

1. Joseph Dzhuvha (NRC) 2:38:03

Half Marathon

MEN

Grandmasters

1. Madido Mafobokoane (NRC) 2:03:16.

 

ELSIES RIVER AC 10 KM, ELSIES RIVER, CAPE TOWN, 27 OCTOBER

MEN

Veterans

1. Siyabonga Habe (NRC) 36:14

Masters

Andrew Cooper (NRC) 37:05

WOMEN

Veterans

2. Sharon Sunderland (NRC) 43:16

 

THE FARM RUN HALF MARATHON & 10 KM, GEORGE, 27 OCTOBER

Half Marathon

MEN

Open

1. Godwin Heyns (NRC) 1:15:01 ?

2. John April (NRC) 1:15:30 ?

3. Anderson Ncube (NRC) 1:15:32 ?

Masters

2. Hermanus Jonkerman (NRC) 1:35:55 ?

Grandmasters

2. Andre Barnardo (NRC) 2:00:06?

WOMEN

Open

1. Melissa van Rensburg (NRC) 1:30:12 ?

Grandmasters

2. Mariëtte de Haan (NRC) 2:11:13?

10 km

MEN

Open

1. Donovan Jantjies (NRC) 34:22 ?

2. Christiaan Lingerveldt (NRC) 37:23 ??

Veterans

2. Clarence Smart (NRC) 49:22 ?

Masters ?

2. Colin Grant (NRC) 53:47 ?

Great Grandmasters

1. Leslie Martin (NRC) 1:00:02 ??

Juniors

1. Christiaan Lingerveldt (NRC)? 37:23

2. Jeanno Cubie (NRC) 41:08 ?

WOMEN

Open

1. Annastacia Plaatjies ?(NRC) 45:30

Masters

1. Sharon Losper (NRC) 52:08 ?

2. Aaltjie Nieman (NRC) 56:32 ?

Grandmasters

2. Toekie Steenkamp (NRC) 59:58 ?

Great Grandmasters

1. Anna-Mari van Eck ?(NRC) 1:16:17

2. Geraldine Loftie-Eaton (NRC) 1:22:38 ?

80+

?1 Cecilia Swiegers (NRC) 1:18:23

 

HARTENBOS SPRING RUN, HARTENBOS, 20 OCTOBER?(DISTANCE: 15 KM.)

MEN

Open

1. Lloyd Bosman (NRC) 50:47 ?

2. Godwin Heyns (NRC) 50:50 ?

3. Selwin Matthews (NRC) 52:31 ?

WOMEN

Open

1. Cecilia Nel (NRC) 1:07:05 ?

Grandmasters

1. Mariëtte de Haan (NRC) 1:25:14

Juniors

1. Zelna Hugo (NRC) 1:19:36

 

SA RUN FOR CANCER ULTRA MARATHON 48KM, LIMPOPO, 27 OCTOBER

MEN

Open

4. Malusi Dlomo (NRC) 02:49

 

TEMBISA MILE & 10KM

10KM

MEN

Open

8. Sibusiso Kubheka (NRC) 31:18

Mile

MEN

2. Tshepo Tshite (NRC) 4:03