No stopping the Green Dream Team
November 29, 2017  

It might be only four weeks to Christmas, but it seems there is no slowing down the Green Dream Team as they delivered another weekend of fantastic performances countrywide.

Several athletes made podium two weeks in a row while the Junior Nedbank Running Club (NRC) athletes made the club proud. One such a Junior is Godwin Heyns, who finished first overall at the Knysna Waterfront 10km on 18 November and also claimed top Junior spot in a time of 31:33. This was only 10 days after he finished first overall and first Junior (30:47) at the Spur to Spur 10km Challenge in George.

His teammate and also a Junior athlete Louw-Anne Lourens, performed very similarly when she too took first Women’s Open position as well as first Junior position (43:16) at the Knysna Waterfront 10km.

Another special mention goes to Veteran Davera Magson who regularly manages to not only finish in the Top 3 Women’s Open positions, but also regularly claims top Veteran. Davera finished second overall and first Veteran at the Knysna Half Marathon in a time of 1:34. Barely two weeks later she followed this up with another fantastic performance at the Nelson Mandela Bay Uitenhage Carnival 10km, where she finished 4th lady overall and first Veteran in a time of 42:48. The ever-consistent Ntombesintu Mfunzi finished in second position at the same race in the Women’s Open category. Her time was 37:35.


RESULTS
MULLER POTGIETER HALF MARATHON & 10 KM, PRETORIA, 25 NOVEMBER

Half Marathon

MEN
Juniors
1. Isaac Fundzamo (NRC) 91:56

10 km
MEN
Open
3. Veli Khoza (NRC) 35:54

Juniors
1. Victor Mahlobo (NRC) 35:47

WOMEN
Grandmasters
1. Francis van Blerk (NRC) 51:21

NELSON MANDELA BAY UITENHAGE CARNIVAL 10 KM, UITENHAGE, 25 NOVEMBER

MEN
Open
4. George Ntshiliza (NRC) 32:00
5. Brendon Effenaar (NRC) 32:09

Veterans
2. Melikhaya Kepe (NRC) 36:24
3. Alfred Qogi (NRC) 36:29

Great Grandmasters
1. Tamsanqa Jusayi (NRC) 49:22
2. David O’Reily (NRC) 57:09

Juniors
2. Anele Voorman (NRC) 34:53
3. Tawfeeq Vyver (NRC) 49:12

WOMEN
Open
1. Ntombesintu Mfunzi (NRC) 37:35
4. Davera Magson (NRC) 42:48

Veterans
1. Davera Magson (NRC) 42:48
2. Grizelda Pietersen (NRC) 47:42

Masters
2. Buyelwa Kobokana (NRC) 51:47

Great Grandmasters
1. Ronelle Steyn (NRC) 1:03:56

MITCHELLS PLAIN TITANS AC HALF MARATHON & 10 KM, MITCHELLS PLAIN, 25 NOVEMBER

Half Marathon
Men
Veterans
1. Vakalisa Kopolo (NRC) 1:13:31

Women
Masters
1. Olga Howard (NRC) 1:36:30

10 Km
Women
Veterans
2. Busisiwe Matiwane (NRC) 42:21
3. Ursula Frans (NRC) 42:40

Grandmasters
1. Charmaine Cupido (NRC) 48:31

SANLAM NIEL JOUBERT 13KM PLAASWEDLOOP, SIMONDIUM, 22 NOVEMBER

MEN
Veterans
1. Mthandazo Qhina (NRC) 43:38
3. Thembelani Zola (NRC) 47:31

WOMEN
Open
1. Fortunate Chidzivo (NRC/ZIM) 52:51
3. Ivy Gongqa (NRC) 56:01

KNYSNA WATERFRONT HALF MARATHON & 10 KM, KNYSNA, 18 NOVEMBER

Half Marathon
MEN
Open
1. Lloyd Bosman (NRC) 1:15:21
2. Rodney Prins (NRC) 1:11:50

Veterans
1. Lindile Tokota (NRC) 1:15:21

WOMEN
Open
1. Michelle Mayson (NRC) 1:26:00
2. Davera Magson (NRC) 1:34:25
5. Chane Bekker (NRC) 1:45:01

Veterans
1. Davera Magson (NRC) 1:34:25

Masters
1. Alison Jordaan (NRC) 1:45:12

Great Grandmasters
1 Annemarie van Eck (NRC) 2:46:45

10 km
MEN
Open
1. Godwin Heyns (NRC) 31:33
4. Ashwell Clooco (NRC) 32:45
5. Francois Maquassa (NRC) 33:36
 
Juniors
1. Godwin Heyns (NRC) 31:33

WOMEN
Open
1. Louw-Anne Lourens (NRC) 43:16
2. Candice Van Beulen (NRC) 44:25
3. Kirsty Weir (NRC) 44:57

Juniors
1. Louw-Anne Lourens (NRC) 43:16

SPUR-TO-SPUR 10 KM, GEORGE, 8 NOVEMBER

MEN
Open
1. Godwin Heyns (NRC) 30:47
2. Donovan Jantjies (NRC) 31:23
4. Jerome Ferland (NRC) 32:02
5. Christiaan Lingerveld (NRC) 33:21

Juniors
1 Godwin Heyns (NRC) 30:47

WOMEN
Open
3. Annatjie Botes (NRC) 42:24
4. Candice van Beulen (NRC) 43:01
5. Louw-Anne Lourens (NRC) 43:55

Masters
1. Annatjie Botes (NRC) 42:24

Great Grandmasters
1. Anna-Marie van Eck (NRC) 1:08:58

Juniors
1. Candice van Beulen (NRC) 43:01

HOPE CHALLENGE & ABSTINENCE HALF MARATHON & 10KM, DURBAN, 25 NOVEMBER
 
10km
MEN
Open
2.  Mjaja Mzwenkosi (NRC) 34.04
 
Half Marathon
MEN
Open
2.  Sithembele Faneko (NRC) 74.00
 
KWAMASHU HALF MARATHON & 10KM CHALLENGE, KWAMASHU, KZN, 26 NOVEMBER
 
Half marathon
WOMEN
Open
2. Fikile Mbuthuma (NRC) 87.00
3. Precious Duma (NRC) 1.39
4. Nonkululeko Mbambo (NRC) 1.55
 
Team Prize
 35-39
1. Fikile Mbuthuma
2. Precious Duma
3. Nonkululeko Mbambo
 
MEN
40-49
2. Maxwell Ngwazi (NRC) 78.00

10km
MEN
Open
2. Mzwenkosi Mjaja (NRC) 31.05
 
WOMEN
Open
2. Hleziphi Ncayiyana (NRC) 50.25
 
40-49
1.  Hleziphi Ncayiyana (NRC) 50.25