THE UNSTOPPABLE GREEN DREAM TEAM
November 2, 2017  

While we might be heading towards the end of the year and most people are starting to feel a bit tired, there certainly is no stopping the athletes from the Nedbank Running Club’s (NRC) Green Dream Team.


Another weekend of fantastic results and superb running once again showed the Green Dream Team’s domination on South African road races.

THE NRC was also well represented internationally with Tebogo Philemon Mathiba placing 8th at Sunday’s SSE Airtricty Dublin Marathon. Mathiba crossed the line in 02:18:24 while teammate Mthadazo Qhina finished 15th overall in a time of 02:25:05.

Locally some super fast running was also seen at the 10km Tembisa Street Mile with Mamorallo Tjoka beating the previous women’s record by a second to finish in a time of 34:50. Another special mention goes to Eric Ngubane who barely a week after winning and breaking the record at the Wild Series Golden Gate Challenge placed second at the Goss & Balfe Sapphire Coast Marathon.

RESULTS

GOSS & BALFE SAPPHIRE COAST MARATHON & HALF MARATHON , SCOTTBURGH TO AMANZIMTOTI (MARATHON) & ILFRACOMBE STATION TO AMANZIMTOTI (HALF MARATHON), 29 OCTOBER

Marathon
Men
Open
1. Lucas Nonyana (NRC AGN) 2:33:00
4. Eric Ngubane (NRC) 2:37:09

Half Marathon
Women
Open
1. Nontokozo Mkhize (NRC) 1:30:47

CHAPPIES CHALLENGE HALF MARATHON & 10 KM, HOUT BAY, 29 OCTOBER

Half Marathon
Men
Open
1. Siviwe Nkombi (NRC) 1:10:40 2

10 km
Men
Juniors
1. Calvin Hammond (NRC) 37:57

Women
Open
2. Busisiwe Matiwane (NRC) 44:27 (1st Vet)

ELSIES RIVER AC 10 KM, ELSIES RIVER, CAPE TOWN, 28 OCTOBER

Men
Veterans
2. Vakalisa Kopolo (NRC) 33:52

Women
Veterans
1. Bulelwa Simae (NRC) 38:48
3. Busisiwe Matiwane (NRC) 43:18

Grandmasters
2. Charmaine Cupido (NRC) 49:59

KIRKWOOD ORCHARD HALF MARATHON & 10 KM, KIRKWOOD, 28 OCTOBER

Half marathon
Men
Open
1.  George Ntshiliza (NRC EP) 1:10:52
4.  Brendon Effenaar (NRC EP) 1:15:49

40-44
3. Richard Mazungula (NRC EP) 1:35:27

60-64
2. At Schoeman (NRC EP) 1:47:27

65-69
3.  David O’Reilly (NRC EP) 2:10:28

Women
Open
1. Grizelda Pietersen (NRC EP) 1:41:11 (1st Vet)
2. Theresa Buchner (NRC EP) 1:43:26
9. Buyelwa Kobokana (NRC EP) 1:51:39

50-54
2. Buyelwa kobokana (NRC EP) 1:51:39
 
70-74
1. Ronelle Steyn (NRC EP) 2:26:15
 
10 km
Men
Open
9. Jeandry Deerling (NRC EP) 35:28
10. Anele Voorman (NRC EP) 35:36 (1st Junior)

70-74
1. Andre Fourie (NRC EP) 1:08:21

Women
75-79
1. Dorothy Hart (NRC EP) 1:29:37

KING PRICE IRENE HALF MARATHON & 10 KM, PRETORIA, 28 OCTOBER

Half Marathon
Men
Open
1.Lucky Mtshali (NRC) 69:46
 
Grandmasters
1. Sam Ndala (NRC) 95:39

10 km
Men
Open
2. Vincent Kipchirchir (NRC/KEN) 32:16

Veterans
3. Ethiene Marais (NRC) 45:18

AKZONOBEL 32 KM & HALF MARATHON, VANDERBIJLPARK, 28 OCTOBER

32 km
Men
Open
1. Sam Bolo (NRC) 1:56:44

MEIRINGSPOORT LIVE LIFE RUN HALF MARATHON & 12.5 KM, MEIRINGSPOORT TO DE RUST, 14 OCTOBER

Half marathon
Men
Open
1.  Lloyd Bosman (NRC SWD) 1:04:05
2.  John April (NRC SWD) 1:09:39
3.  Lindile Tokota (NRC SWD) 1:13:07

Veterans
1.  Lindile Tokota (NRC SWD) 1:13:07

Masters
1.  Anton Chevalier (NRC SWD) 1:22:50
3. Friedl van der Merwe (NRC SWD) 1:25:24

Grandmasters
3.  Louis van der Vyver (NRC SWD) 1:34:12

Juniors
1.  Auschten October (NRC SWD) 1:21:44
3.  Andreas Kamffer (NRC SWD) 2:24:19

Women
Open
1. Melissa van Rensburg (NRC SWD) 1:25:44
2. Anel van Wyk (NRC SWD 1:26:29
3. Liza Kingston (NRC EP) 1:26:39

Masters
3. Annatjie Botes (NRC SWD) 1:34:50

Great Grandmasters
2. Anna-Marie van Eck (NRC SWD) 2:35:08

Juniors
2.  Bianca le Grange (NRC SWD) 1:55:41

12.5 km
Men
Open
1. Godwin Heyns (NRC) 40:57
2. Donovan Jantjies (NRC) 42:15
3. Anderson Ncube (NRC) 42:24

Veterans
1. Booi Salman (NRC) 43:55

Masters
2. Peter Deister (NRC) 1:05:26
3. Daniel Raubenheimer (NRC) 1:08:53

Juniors
1. Godwin Heyns (NRC) 40:57
2. Jerome Ferland (NRC) 42:34

Women
Open
1. Lana Theunissen (NRC) 54:19
3. Johanna Claassen (NRC) 58:47
Veterans
1. Lana Theunissen (NRC) 54:19
2. Johanna Claassen (NRC) 58:47
3. Diana Mouton (NRC) 1:11:10

Masters
2. Marie Wolmarans (NRC) 1:00:52
 
Grandmasters
3. Dottie Joubert (NRC) 1:27:05

Great Grandmasters
1. Lisetta Visagie (NRC) 1:33:58
2. Cecellia SWiegers (NRC) 1:35:37
3. Dalene Le Roux (NRC) 1:38:08

SA RUN 4 CANCER 32KM/48KM, POLOKWANE, 28 OCTOBER
 
48Km
Men
Open
1. Kebede Aberra Dinke (NRC/Ethiopia) 2:52:49

Women
Open
1. Loveness Madziva (NRC/ZIM) 3:23:59
 
32km
Men
Open
1. Sibusiso Nzima (NRC CGA) 1:43:56
3. Leswene Africa Mailola (NRC AGN) 1:46:17

Women
Open
1. Rutendo Nyahora (NRC/ZIM) 2:06:57
 
10KM TEMBISA STREET MILE, TEMBISA, 29 OCTOBER
 
10km
Men
Open
1. Namakoe Nkhasi 29:36 (NRC / Lesotho)
2. David Manja 29:48 (NRC / CNW)
 
Women
Open
1. Mamorallo Tjoka 34:50 (NRC / Lesotho)

SSE AIRTRICTY 2017 DUBLIN MARATHON  
8. Tebogo Philemon Mathiba (NRC) 2:18:24              
15. Mthandazo Qhina (NRC WPA) 2:25:06