Nedbank running club’s Johannes ends season on a high
October 10, 2019  

Helalia Johannes from the Nedbank running club green dream team will not forget 2019.
In a year that has seen her set new Namibian records from 10km to the marathon, the well-known International star has had her best success yet.
 
With her win in last weekends Spar Ladies 10km in Johannesburg, only a week after finishing 3rd in the World Marathon championships, Johannes sealed victory in the Spar Grand Prix series in dominating fashion. With maximum points from all 6 legs, no runner has ever been this dominant in the series.
 
“I am happy to win today and also get the series win but it wasn’t easy today because its been a week since the marathon and I was doing my best to recover,” said Johannes after. Her 33:16 may have been her slowest of the series but was still good enough to dominate as 2nd placed athlete and fellow team mate Gerda Steyn finished 2nd in 34:28, 12 seconds ahead of Irvette Van Zyl (34:40) and Tadu Nare giving Nedbank running club the first 4 places across the line, a domination.
 
Focus now shifts to this weekends FNB Durban 10km where some fast performances are expected on the quick and flat Durban beachfront route. This event will be streamed live through the Durban 10km YouTube channel. Be sure to catch the Nedbank running club green team athletes in action

Spar Grand Prix Series Final - Johannesburg
1. Helalia Johannes (Nedbank RC Int) 33:16
2. Gerda Steyn (Nedbank RC) 34:28
3. Irvette Van Zyl (Nedbank RC) 34:40
4. Tadu Teshome Nare (Nedbank RC Eth) 35:07
20. Chrizell Roberts (Nedbank RC) 39:39
G’masters:
2. Olga Howard (Nedbank RC) 51:00
Juniors:
1. Tadu Teshome Nare (Nedbank RC Eth) 35:07
 
FINAL SPAR GRAND PRIX 2019 STANDINGS    
         
POS. CATEG. NAME CLUB TOT. PTS
1 Open Helalia Johannes Nedbank RC International 180
2 Open Tadu Teshame Naru Nedbank RC Ethiopia 151
3 Open Kesa Molotsane Murray + Roberts  122
4 Open Irvette van Zyl Nedbank RC CGA 120
5 Open Caroline Mhandu Maxed Elite  101
6 Open Glenrose Xaba Boxer GN 98
7= Open Jenet Mbhele Umzimkulu Striders 90
7= Open Fortunate Chidzivo Retail Capital Langa AC 90
9= Open Betha Chikanga Maxed Elite  68
9= Open Rutendo Nyahora Nedbank RC Zimbabwe 68
11 Open Patience Murowe Nedbank RC Zimbabwe 48
12 Open Makhosi Mhlongo Hollywood Bets 44
13 Open Diana-Lebo Phalula Boxer  42
14 Open Sarah Naibei Nedbank RC Kenya 41
15 Open Lebogang Phalula-Luthuli Boxer  33
16 Open Anna Bungu Maxed Elite  31
17 Open Sofia Chegen Ethiopia 29
18 Open Birho Adhena Ethiopia 26
19 Open Gerda Steyn Nedbank RC CGA 19
20 Open Andrea Steyn Murray + Roberts  15
         
POS. JUNIORS NAME CLUB TOT. PTS
1 Juniors Tadu Teshame Naru Nedbank RC Ethiopia 40
2 Juniors Tayla Kavanagh Hillcrest Villagers 25
3 Juniors Chante Dixon Murray + Roberts  10
         
POS. 40 to 49 NAME CLUB TOT. PTS
1 40 to 49 Bulelwa Simae Boxer  31
2 40 to 49 Janene Carey Boxer  26
3 40 to 49 Charne Bosman Murray + Roberts  15
         
POS. 50 to 59 NAME CLUB TOT. PTS
1 50 to 59 Grace de Oliveira Murray + Roberts  38
2 50 to 59 Judy Bird Murray + Roberts 35
3 50 to 59 Maria Bendana Morningside 6
         
POS. 60+ NAME CLUB TOT. PTS
1 60+ Olga Howard  Nedbank RC WPA 42
2 60+ Margie Saunders Nedbank RC EPA 15
3 60+ Nancy Will Pinelands AC 11
         
POS. CLUBS POINTS SCORES
1   Nedbank Running Club 762 20
2   Murray + Roberts 279 13
3   Boxer 271 13
4   Maxed Elite 226 6
5=   Umzimkulu 90 1
5=   Retail Capital Langa 90 1
7   Hollywood Bets 51 2
8   Hillcrest Villagers 34 2

ARD 3 Vlei Race
MEN
Veterans:
1. Mthandazo Qhina (Nedbank RC) 32:20
2. Vakalisa Kopolo (Nedbank RC) 32:31
WOMEN
Masters:
1. Obertina Kanyongo (Nedbank RC Zim) 40:30
G’masters:
2. Charmaine Cupido (Nedbank RC) 50:50
 
BAIC Paarlberg Challenge Half Marathon & 10 km
Half marathon
MEN
Veterans:
2. Mthandazo Qhina (Nedbank RC) 1:14:47
10 km
WOMEN
G’masters:
1. Charmaine Cupido (Nedbank RC) 52:21

Chamberlain Capital Classic Half Marathon & 10 km
Half marathon
MEN
Veterans:
3. Lympson Maifo (Nedbank RC) 79:28
G/g'masters:
2. Pele Tshikundamalema (Nedbank RC)
 
BUCO Kowie Striders 27 km & 10 km
27 km
MEN
2. George Ntshiliza (Also 1st vet) (Nedbank RC) 1:38:34
Veterans:
3. Malibongwe Mbelu (Nedbank RC) 1:46:12
G’masters:
3. Jan Van Eeden (Nedbank RC) 2:26:59
G/g'masters:
2. Eddie Eades Nedbank RC 70 2:28:06
WOMEN
1. Kelly Van Vliet (Nedbank RC) 1:52:44
Veterans:
1. Terri-Lynn Penney (Nedbank RC) 2:10:15
10 km
MEN
2. Anele Maliza (Also 1st vet) (Nedbank RC) 32:50
Veterans:
1. Anele Maliza (Nedbank RC) 32:50
Masters:
1. Vusumzi Simakuhle (Nedbank RC) 50:03
G’masters:
1. At Schoeman (Nedbank RC) 56:15
WOMEN
3. Buyelwa Kobokana (Also 1st mast) (Nedbank RC) 50:20

Nedbank RC 10 km
WOMEN
1. Jeanetta Kohler (Nedbank RC) 39:20 (Also 1st vet)

Karoo Ultramarathon, Half Marathon & 12 km
80 km
MEN
1. Lucas Nonyana (Nedbank RC) 5:19:18
WOMEN
1. Cecile Nel (Nedbank RC) 7:39:15
4. Maryke Sass (Nedbank RC) 9:01:56 (Also 1st vet)
Half marathon
MEN
2. Godwin Heyns (Nedbank RC) 1:13:35
3. Anderson Ncube (Nedbank RC) 1:13:59
Veterans:
2. Karel Vlok (Nedbank RC) 1:31:11
Masters:
2. Ernest Van Zyl (Nedbank RC) 2:21:10
WOMEN
Masters:
1. Mariana Van Zyl (Nedbank RC) 2;27:40
12 km
MEN
Veterans:
1. Freek Mans (Nedbank RC) 53:48
G’masters:
2. Petrus Cilliers (Nedbank RC) 1:39:21