Nedbank Running Club on the podiums around the Country
September 11, 2019  

Yet another weekend of action on the roads around the Country and plenty of podium finishes for the green clad Nedbank running club athletes, a sight all too familiar in athletic circles around the Country.

It was not only on the roads but on the cross country to, where Nedbank Soweto development running club member Brendon Lentswe became the South African cross-country champion over the 4km distance. An elated Coolboy Ngamole, an Olympic athlete and Nedbank RC member himself showed joy after the race. “I am so happy that Brendon pulled off the win today after all the hard work he put in,” said Ngamole who also coaches Lentswe. “Im so proud of Brendon, he really made my day, and this also wouldn’t be possible without the support of Nedbank running club for supporting my boys and girls.”

 

The future of South Africa was also on show and in the girls u/11 3km event, tiny Selna van As from Nedbank RC AVT running in her Nedbank RC colours kept the crowd on thei feet with her gutsy run in the 3km Girls 11 taking victory in 10:31. They say dynamite comes in small packages and this was the case!

 

 

Mineshaft 15 km

 

MEN

2. Mziwenkosi Mjaja (Nedbank RC) 50:23

 

 

Rafi's Die Burger Friendly City Marathon, Half Marathon & 10 km

 

Marathon

MEN

2. Gift Chigomarawa (Nedbank RC Zim) 2:32:40

3. George Ntshiliza (Nedbank RC) 2:34:49

 

Masters:

1. Christopher Mabengeza (Nedbank RC) 3:11:43

2. Welcome Loliwe (Nedbank RC) 3:18:50

 

G’masters:

1. Nelson Mgubasi (Nedbank RC) 3:42:02

 

WOMEN

Veterans:

2. Priscilla Dyantyi (Nedbank RC) 3:59:34

 

Masters:

3. Anneline Rautenbach (Nedbank RC) 5:20:11

 

Half marathon

MEN

 

Veterans:

1. Luvuyo Stephen (Nedbank RC) 1:34:07

 

G’masters:

3. Koos Olivier (Nedbank RC) 1:52:08

 

WOMEN

Veterans:

2. Toegeda Vyver (Nedbank RC) 1:46:22

 

10 km

MEN

 

Veterans:

2. Pumlani Bangani (Nedbank RC) 38:22

3. Richard Mazungula (Nedbank RC) 43:54

 

Masters:

2. Graeme Ting Chong (Nedbank RC) 50:21

 

 

G/g'masters:

1. Tamsanqa Jusayi (Nedbank RC) 54:00

2. Andre Fourie (Nedbank RC) 1:06:50

 

WOMEN

 

G’masters:

3. Brenda Van Rooyen (Nedbank RC) 1:09:58

 

Medihelp Tekkie Challenge 10 km & Half Marathon

 

10 km

MEN

3. Mthandazo Qhina (Nedbank RC) 31:41

 

Veterans:

1. Mthandazo Qhina (Nedbank RC) 31:41

2. Vakalisa Kopolo (Nedbank RC) 33:37

 

G’masters:

1. Robbie Lindsay (Nedbank RC) 42:59

 

G/g'masters:

1. Henry Cleophas (Nedbank RC) 49:18

 

WOMEN

3. Obertina Kanyongo (Nedbank RC Zim) 41:48 (Also 1st mast)

 

G’masters: 1. Olga Howard (Nedbank RC) 45:22

 

Half marathon

MEN

 

Masters:

2. Lorenzo Lucas (Nedbank RC) 1:36:55

 

Brooklyn 32 km, Half Marathon & 10 km

 

32 km

MEN

1. Clinton Ferreira (Nedbank RC) 1:53:20 (Also 1st vet)

 

Half marathon

MEN

 

G/g'masters:

1. Pele Tshikundamalema (Nedbank RC) 1:52:23

 

10 km

MEN

2. Raoul Mabirimisa (Nedbank RC) 32:16

 

WOMEN

1. Charlene Archer (Nedbank RC) 39:30

 

Elliot Madeira Club 21km 

 

MEN

1. Xolisa Tyali (Nedbank RC) 1:06:01

2.  Jacob Malefo (Nedbank RC) 1:06:15