Tyali makes welcome return to winning
May 14, 2019  

The 2nd running of the Central Gauteng cross country league went underway this past weekend and saw a welcome return to the top of the podium for Soweto’s Xolisa Tyali who took victory in the men’s race, just 1 second in front of team mate Namakhoe Nkhasi.
“I’m feeling good again and there are no injuries,” said Tyali after crossing the line. “This year one of my main focus is the Cape Town Marathon where I aim to run a qualifier for the Olympics.”
 
In Outenqiua, Comrades Marathon hopeful John April recorded victory in the Outenqiua Half Marathon in 69:57, off the back of a block of high mileage where he aims to get a gold in this year’s race.
 
In Gaborone, Botswana, David Manja led a trio of Nedbank green dream team runners over the line when he took victory in the Gaborone Half Marathon in a fast 1:04:27. He was followed by team mates Misheck Sithole from Nedbank running club Zimbabwe and Phillimon Mathiba who both finished in 1:04:38 and 1:04:49. In the accompanying Marathon, Ramolefi Motsiela from Nedbank running club Lesotho won in a quick 2:16:44

Sunridge Village 10 km
MEN
1. Andile Motwana (Nedbank RC) 30:58
8. Anele Maliza (Nedbank RC) 34:15
Veterans:
2. Anele Maliza (Nedbank RC) 34:15
3. Melikhaya Kepe (Nedbank RC) 34:46
Masters:
1. Sithembiso Yozo (Nedbank RC) 36:50
G’masters:
2 Nelson Mgubasi (Nedbank RC) 42:04
G/g'masters:
1. Eddie Eades (Nedbank RC) 46:06
2. Cilliers Swart (Nedbank RC) 48:33
WOMEN
2. Ndileka Mvakwendlu (Nedbank RC) 39:53
Veterans:
1. Davera Magson (Nedbank RC) 46:24
Masters:
3. Buyelwa Kobokana (Nedbank RC) 48:45
G/g'masters:
1. Ronelle Steyn (Nedbank RC) 1:03:59
 
Konica Minolta Jackie Mekler 25 km (12th) & 10 km (13th)
25 km
MEN
1. Raoul Mabirimiza (Nedbank RC) 1:21:40
5. Moses Njuguna (Nedbank RC Ken) 1:26:52
Veterans:
1. Moses Njuguna (Nedbank RC Ken) 1:26:52
G/g'masters:
1. Daniel Hlongwane (Nedbank RC) 2:16:53
WOMEN
4. Louise Hawkinsworth (Nedbank RC) 1:58:06
10 km
MEN
G/g'masters:
1. Pele Tshikundamalema (Nedbank RC) 49:22

Laguna Mall 10 km
MEN
2. Siyabonga Sakwe (Nedbank RC) 32:43

Outeniqua Marathon, Half Marathon & 10 km
Marathon
MEN
1. Lloyd Bosman (Nedbank RC) 2:35:12
3. Selwyn Losper (Nedbank RC) 2:58:47
Masters:
1. Selwyn Losper (Nedbank RC) 2:58:47
WOMEN
2. Cecilia Nel (Nedbank RC) 3:26:51
G’masters:
1. Mariëtte de Haan (Nedbank RC) 4:19:14
Half marathon
MEN
1. John April (Nedbank RC) 1:09:57
2. Godwin Heyns (Nedbank RC) 1:11:14
3. Bernardo Fredericks (Nedbank RC) 1:14:37
WOMEN
2. Annetjie Botes (Nedbank RC) 1:41:09
3. Carika de Haan (Nedbank RC) 1:42:05
G’masters:
1. Annetjie Botes (Nedbank RC) 1:41:09
 
10 km
MEN
1. Gershwill Jacobs (Nedbank RC) 33:04
3. Francios Maquassa (Nedbank RC) 33:52
G/g'masters:
1. Leslie Martin (Nedbank RC) 1:01:25
WOMEN
1. Lana Theunissen (Nedbank RC) 44:49
Veterans:
1. Lana Theunissen (Nedbank RC) 44:49
Masters:
1. Sharon Losper (Nedbank RC) 50:28

Central Gauteng Cross Country league 2
10km Men
1. Xolisa Tyali (Nedbank RC) 34:15
2. Namakoe Nkhasi (Nedbank RC) 34:16
4km Men
5. Brandon Lentswe (Nedbank RC)
Women
4. Andronica Mokgotla (Nedbank RC)
8km Veterans
1. Coolboy Ngamole (Nedbank RC)
Boys 14 4km
4. Thabang Thejane  (Nedbank RC)
Boys 17 6km
5. Reatlegile Mosweu (Nedbank RC)
Girls 19 6km
5. Amely Chauke (Nedbank RC)

Gaborone Marathon and Half Marathon
Marathon
Men:
1. Ramolefi Motsiela (Nedbank RC Les) 2:16:44
4. Issac Mpofu (Nedbank RC Zim) 2:18:39
5. Ngonidzashe Ncube (Nedbank RC Zim) 2:18:48
Half Marathon
Men:
1. David Manja (Nedbank RC) 1:04:27
2. Misheck Sithole (Nedbank RC Zim) 1:04:38
3. Phillimon Mathiba (Nedbank RC) 1:04:49

Female:
1. Mokulubete Makatisi (Nedbank RC Les) 1:18:36
3. Ntebaleng Letsela (Nedbank RC Les) 1:22:18